Kommenteeri

Sotsiaalmaksu alandamine leevendab äkkpidurdust

Äripäev toetab juhtkirjas Teenusmajanduse Koja ettepanekut valitsusele alandada alanud majanduskriisi leevendamiseks ajutiselt ettevõtetele sotsiaalmaksu.

Foto: Anti Veermaa (Äripäev)
Oleme nõus, et sotsiaalmaksu peatamise eeliseks riigile on, et toetatakse kõige enam ausalt tööjõumakse maksvaid ja jätkusuutlikke ettevõtteid ning toetus kandub otseselt üle muidu koondatavatele töötajatele, kes tarbimisega sisemaist nõudlust ülal hoida aitavad.

Soome Kaubanduskoda on teinud oma valitsusele ettepaneku eraisikute tulumaksu vähendamiseks samal põhjusel, et seeläbi tarbimist elavdada. Äripäeva meelest oleks Eestis siiski mõistlik sotsiaalmaksu alandamine, sest siis saaksid ettevõtted käibe languse ajal palga säilitada. Üksikisiku tulumaksu alandamisel peaksid ettevõtjad hakkama inimeste brutopalka vähendama.

Hetkel on riik valmistumas KredExi kaudu hätta sattunud firmasid toetama. Äripäev leiab, et mingi osa sellest laenurahast või osa abipaketi järgmisest meetmest võiks riik panna ettevõtete 3-6kuulisesse sotsiaalmaksuvabastusse või -leevendusse.

See motiveeriks ettevõtteid panustama inimestesse ning samal ajal sunniks kõvasti pingutama, et käivet saada. See ei tekitaks turule moonutusi. Ei tekitaks korruptsiooniohtu. Seda on raske, kui mitte võimatu riigilt välja petta, sest põhineb reaalsetel maksulaekumistel palgalt. Ja ta oleks lihtsasti administreeritav. Nagu teame, lihtsus on neis küsimustes alati päris tugev argument.

Jah, nagu iga maksualandusega, on lühiajaliselt ka tööjõumaksude vähendamine riigi kassavoole negatiivne. Kuid see ongi hetkel riigi tugi ettevõtetele, nagu ka kõik muud meetmed. Pikemas perspektiivis vähendab sotsiaalmaksu alandamine kõige tõhusamalt kriisi mõju riigi sisemajanduse kogutoodangule. „Tegemist ei ole riigilt tagastamata abi küsimisega, vaid riigi investeeringuga oluliste töökohtade ja maksumaksjate säilimisse,“ kinnitab teenusmajanduse koda oma kirjas valitsusele. Nõustume.


Korrigeerige Ansipit

Maksudega seoses üks mõte valitsusele veel. Praeguse valitsuse üks selgemaid motivaatoreid kriisis käitumisele näib olevat olla võimalikult erinev Andrus Ansipi valitsusest eelmises majanduskriisis. Mäletame, et toona tõsteti kümnendiku võrra kütuseaktsiisi. Praegune valitsus on seda vähendanud.

Aga mäletame veel, et toona tõsteti käibemaks suurema kärata 18 protsendilt 20 protsendile. Lubati, et ajutiselt. Üle kümne aasta on nüüd möödas, ajutisusest on saanud püsiv maksumäär. Mis oleks veel suurem erinevus Ansipi omast, kui nüüdne valitsus alandaks käibemaksumäära tagasi 18 protsendile?

Käibemaksu alandamise kõige suuremad võitjad oleksid eelkõige madalama sissetulekuga inimesed. Just nemad, kes on käimasolevas kriisis kõige suuremad kaotada. Just nende seas käib koondamine kõige laiemalt ja just neile mõjub palgalangetus ülimalt kriitiliselt.


Artikkel ilmunud Äripäeva veebis 29.04.2020

Lisa kommentaar

Email again: